ROCZNIK 2006 I 2007 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
24.03.2009.

Rząd przesunął obowiązek szkolny dla 6latków na rok 2014.
Projekt nie zakłada zmian w kwestii obowiązkowej edukacji 5latków, tak więc dzieci te muszą nadal obowiązkowo uczestniczyć w edukacji przedszkolnej, nawet jeśli jest ona organizowana na terenie szkoły w tzw. odziałach przedszkolnych przy szkołach.

Rodzice dzieci z roczników 2006 i 2007 mają wolny wybór między szkołą a przedszkolem. Mogą zapisać dziecko do 1klasy lub do tzw. zerówki, czyli oddziału przygotowania przedszkolnego.
Program nauczania nie zmienia się od 2008 roku i nadal nie przewiduje programu na okres przejściowy. Czyli dziecko pozostawione w przedszkolu teoretycznie ma się uczyć tego co dziecko 5letnie. Taka sytuacja trwa od 3lat i nauczyciele starają się dopasowywać materiał do potrzeb dzieci. Ale nie wszędzie tak się dzieje. Są miejscowości w których brak programu dla 6latków w przedszkolach traktowany jest jako narzędzie szantażu wobec rodziców. Np. w Krakowie prowadzona jest kampania zachęcająca do 1klasy pod znamiennym tytułem: "sześciolatku nie trać roku". Wobec takich nacisków ze strony samorządów wielu nauczycieli prowadzi w przedszkolach i oddziałach przyszkolnych tzw. tajne komplety z nauki liter.

 

 

 

Zmieniony ( 21.03.2012. )